Miért pont Lappföldön lakik a mikulás?

Elindult a finnországi lappföldi otthonából világkörüli ajándékosztó útjára a Mikulás. A finn közszolgálati televízió, az Yle, ahogy 1965 óta teszi, most is megosztotta a világgal az eseményt, amelyet az Egyesült Államokban és a Japánban is rendszeresen sugároznak.

Ha megkérdezzük a finneket, honnan származik a Mikulás, azt mondják, hogy Korvatunturiból, egy lappföldi vízesésből. Angol nyelvterületen Santa Clausnak, a hollandok Sinterklaasnak hívják, Németországban pedig Weihnachtsmann néven fut. Mi pedig Mikulásként vagy Télapóként ismerjük.

Az első nemzetközi hivatalos elismerés 1950-ben történhetett, amikor Eleanor Roosevelt, az Egyesült Államok egykori first ladyje meglátogatta a Mikulás hivatalos lakóhelyét Rovaniemiben.

Szent Miklós, a nagylelkű középkori keresztény szent, akiről úgy tartják, hogy a mai Mikulás ihlette, a 4. században a mai Törökország területén fekvő Myra római kori kisváros püspöke volt. És bár földi maradványainak holléte vitatott – egyesek szerint az olaszországi Bariban, míg mások szerint Írországban van eltemetve. A török régészek 2017 októberében Antalya tartományban, az ókori Myra romjaitól nem messze, a Szent Miklós-templom alatt egy sírt fedeztek fel, amely szerintük magához Szent Miklóshoz tartozik.

Ha Törökország képes lesz magáénak vallani Szent Miklós végső nyughelyét, akkor a Mikulás-rajongóknak világszerte egy teljesen új zarándokhelyük lesz, de ehhez a finneknek is lesz hozzáfűznivalója.

A rénszarvascsordáknak otthont adó, gyakran hóba burkolózó Korvatunturi-völgy sok finn szerint a Mikulás titkos műhelye. Bár Korvatunturit csak 1927-ben fedték fel a műhely helyeként (Markus Rautio rádiós műsorvezető nevezte meg adásban), a finn Mikulás hagyománya sokkal régebbi.

Amikor az 1800-as években Finnországban ismertté vált a jótékonykodó Szent Miklós, az ő képe összekeveredett az álarcos nuuttipukki már meglévő hagyományával, így jött létre a Joulupukki.

A Mikulással ellentétben, aki lemászik a kéményen, a piros köntösbe öltözött Joulupukki bekopogtat az ajtón, és megkérdezi: Onko täällä kilttejä lapsia?. (Vannak itt jól nevelt gyerekek?).

Miután átadta ajándékait, Joulupukki visszatért Korvatunturiba, arra a helyre, ahol a finnek szerint mindent hall.

Bár az északi fény kétségtelenül nagy vonzerőt jelent, a Lappföldre látogató turisták többsége a finn Mikulással szeretne találkozni Rovaniemiben, a Mikulásnak otthont adó Mikulásfaluban. Mindenki szereti őt és mint ilyen, a finneknek felbecsülhetetlen értéket képvisel.

Írta a Magyar Hírlap